Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Chiller Soğutma Sistemi Maliyetleri

chiller soğutma sistemi maliyeti

chiller soğutma sistemi maliyeti

Chiller Soğutma Sistemi Maliyeti Ne Kadardır?

Chiller soğutma sistemleri alınırken ilk olarak fiyatına dikkat edilir. Chiller soğutma sistemleri özellikle endüstriyel üretim merkezlerinde ve sanayide kullanıldığı için yatırım maliyeti fazla olabilir. Ancak her proje firmaya özel hazırlandığı için chiller soğutma sistemi maliyeti değişkenlik gösterecektir. Chiller keşif ekiplerinin mekanda yapacağı incelemeler sonunda size özel hazırlanacak projeler chiller maliyeti için belirleyici olacaktır.

Chiller soğutma sistemi maliyet hesabı yapılırken satın alınacak chiller modelinin kapasitesine, markasına, modelin özelliklerine göre de değişiklik gösterecektir. Minimum enerji tüketen A sınıfı chiller modelleri arasından seçim yaparsanız chiller fiyatları değişecektir.

Chiller sistemleri maliyet sınırlamasında bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da chiller kullanılacak mekanın büyüklüğü ve üretim bölümleridir. Binanın özelliklerine göre alınmayan chiller sistemlerinin daha çok enerji harcaması ve verimsiz olması söz konusudur.

Soğutma sistemi kurulacak olan üretim tesislerinde chiller maliyeti hesaplanırken:

  • Chiller soğutma sistemi kurulacak tesisin üretim ya da hizmet kapsamı
  • Chiller soğutma sistemi kurulacak binanın yapısı
  • Chiller sisteminin kurulacağı binadaki kişi sayısı
  • İlk kurulum olup olmadığı
  • Chiller sistemi kurulacak binanın ısı yalıtımına sahip olup olmadığı
  • Chiller sisteminin etki alanının büyüklüğü
  • Chiller sisteminin kurulacağı yerde ısıtma ve soğutmanın nasıl sağlandığı
  • Firmanın chiller kurulumu için talep ettikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Chiller soğutma sistemi maliyeti için keşif ekipleri mekanınıza gelerek kurulacak sistemin kapsamı açısından bilgilendirme yapmaktadır. Sonraki süreçte mekanın büyüklüğü ve sektörün ihtiyaçları gereği kullanılacak chiller kapasitesi belirlenir. Chiller fiyat teklifi hazırlandıktan sonra satın alınacak chiller modellerinin en doğru yere montajı yapılır. Yatırım maliyeti fazla gibi gözükse de zamanla bu maliyet kullanım kaynaklı avantaja dönmektedir.

Chiller Maliyetini Etkileyen En Önemli Faktörler

“Chiller soğutma sistemi maliyeti ne kadardır?” sorunuza daha net cevap verebilmek için Chiller fiyatları üzerinde hangi faktörlerin nasıl etki ettiğini incelemek gerekir. Chiller fiyatları markadan, modelden ve ihtiyaçlardan etkilenmektedir. Daha detaylı bakarsak:

Firmanın Sektörü

Chiller soğutma sistemleri genel olarak endüstriyel üretim tesisleri ve geniş çaplı hizmet binaları için kullanıldığından her sektörün ihtiyaçları farklı olacaktır. Bu nedenle chiller maliyeti üzerinde firmanın ne tür üretim yaptığı büyük rol oynamaktadır.

Mekan Büyüklüğü

Mekan büyüklüğü ve mekandaki birbirinden bağımsız bölüm sayısı da chiller soğutma sistemi maliyeti üzerinde etkili olmaktadır. Binanız ne kadar büyükse chiller kapasite ihtiyaçlarınız da bir o kadar artacaktır. Chiller fiyatları hesaplanırken en önemli etkenlerden biri budur.

Mekandaki Kişi Sayısı

Üretim tesisleri, gıda ve ilaç sanayi, boya üretim merkezleri, fabrikalar, hastaneler ve oteller; hem çok kişinin çalıştığı hem de kişi kapasitesinin geniş olduğu binalardır. Bu nedenle hangi chiller satın alınırken mekandaki kişi sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Chiller sistemleri maliyet hesaplaması yapılırken etkili faktörlerden biri de budur.

Chiller Modeli

Hava soğutmalı ya da su soğutmalı chiller modelleri arasından hangisini seçtiğinize bağlı olarak chiller fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu seçimi elbette chiller keşif ekipleri ve teknisyenlerle birlikte yapmanız gerekecektir.

Chiller Markası

Dünyanın en iyi chiller markalarından olan York, Clivet, Trane, Carrier, Rhoss, Daikin, Mcquay ve Lennox her sene geliştirdiği chiller teknolojileri sayesinde en iyi chiller modellerini kullanıcıları ile buluşturmaktadır. Chiller sistemlerinin özellikleri geliştirildikçe fiyatları da değişmektedir. Chiller soğutma sistemi maliyeti de bu bağlamda cihazın markasından etkilenmektedir.

Chiller Kapasitesi

Chiller sistemleri maliyet hesaplaması yapılırken ihtiyaç duyulan kapasite de göz önünde bulundurulmalıdır. Chiller sisteminin hangi sıklıkla, üretimin hangi aşamalarında ve nasıl kullanılacağı da ödenecek fiyatlara etki etmektedir.

İstenen Soğutma Performansı

Talep edilen soğutma kapasitesinin ne olacağı da chiller maliyeti için belirleyici bir durum olmaktadır. Chiller soğutma sistemi maliyeti ne kadardır diyenler keşif ekiplerinden mekanlarına özel keşif hizmeti alabilirler.

Chiller sistemi maliyeti bahsettiğimiz durumlar göz önünde bulundurularak hesaplanır. Her proje için farklı maliyetler verildiği için herhangi bir fiyat aralığından bahsetmek doğru olmayacaktır. Chiller satış ve keşif ekipleri sizlere en doğru bilgiyi verecektir…

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56