Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Carrier Chiller Soğutma Sistemi Arıza Kodları – Arıza Durumunda Ne Yapmalısınız?

carrier chiller arıza kodları

carrier chiller arıza kodları

Carrier chiller cihazında arıza durumlarında arıza kodlarının yani carrier chiller arıza kodları listesini kontrol etmek gerekmektedir. Durumun, arızanın anlaşılabilmesi için kodlar anlaşılamıyorsa hemen yetkili servis ile irtibata geçimesinde fayda vardır. Zaman ilerledikçe arıza durumlarında hem verim kaybı yaşanacağından hem de sorunun büyüme riski olduğundan servise acilen haber verilmesi ve arızanın saptanması arızanın sorunsuz giderilmesinde önem taşımaktadır. Bu nedenle bu yazımızda carrier chiller arıza kodları konusunda yardımcı olacağız.

Hava soğutmalı ve su soğutmalı Carrier Chiller soğutma sistemleri, farklı özelliklere sahiptir. Soğutma grubu ürünlerinin genel olarak bakımı da belirlenmiş periyotlar halinde yapılmaktadır. Belirlenen tarihler içerisinde özellikle mart ayı başta olmak üzere belirli periyotlar halinde bakıma tabi tutmak ürünü daha sağlam kullanım avantajını yansıtır. Gerekli olan işlem maliyetini azaltacaktır. Çünkü belirli sürelerde bakım yapılmadıkça ürününü bakımsızlıktan daha fazla kullanım kapasitesi düşecek ve genel periyotlar halinde az bakıma tabi tutmanın da maliyeti artacaktır. Uzun soluklu bu işlemleri yerine getirmeyenlerde ciddi anlamda zararla karşı karşıya kalabilecektir. Her iki chiller tipi de oldukça sık kullanım alanına sahip olmakla birlikte, kullanılacak bölgenin ve yapılacak işin özelliklerine göre tercih edilme durumları değişmektedir. Her iki chiller grubunun da markalarına göre değişmektedir. Carrier chiller arıza kodu sayesinde sistemdeki sorun daha hızlı anlaşılmaktadır. Böylece bilinçsiz müdahalelerden de kaçınılmaktadır.

Carrier Chiller Servisi Çağırmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Carrier chiller servisi, carrier soğutma arıza kodları ile karşılaştığınız zaman mutlaka çağırmalısınız. Eğer carrier arıza kodları ile ilk kez karşılaşıyorsanız, başta panik olmanız oldukça normaldir. Fakat bu tür arızalar giderilebilecek türden arızalardır. Bu yüzden yapmanız gereken, sorunu saptamaya çalışmaktır. En güvenilir çözüm ise servis gelene kadar cihazın elektrik bağlantısını kesmek olacaktır.

Arıza Kodları ve Akıllı Çözümler

Carrier chiller arıza tamir servisi ile irtibata geçerek, Carrier chiller soğutma sistemi arıza kodları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Carier chiller arıza kodu kesinlikle bilinmesi gereken bir konudur. Carrier Chiller soğutma sistemleri modellerinde panele göre farklı arıza kodları mevcuttur bunlardan bazıları şunlardır:

  • A0: İç ünite emniyet elemanları hatası
  • A3: İç ünite PCB arızası
  • A4: İç ünite drenaj seviye kontrol sistemi arızası
  • A6: İç ünite fan motor kilitlenmesi aşırı yük arızası
  • A7: İç ünite salınım kanatçık motor arızası
  • A9: İç ünite elektronik genleşme vanası hareketli parçasının arızası
  • AF: İç ünite drenaj seviyesi üst limit
  • AJ: İç ünite kapasite tespit elemanı arızası
  • C4: İç ünite likithattı termistör arızası
  • C5: İç ünite termistör arızası

Böyle bu tarz problemlerle karşılaşıldığında bazı durumlarda servisi çağırmadan da sorun çözülebilir ancak bu noktada kesinlikle sorunu gerçekten saptamış olmanız gerekir. Aksi bir durumda sorunun daha da büyümesine ya da başka bir sorunun daha meydana gelmesine neden olabilirsiniz.

Arıza Olmayan Durumlar

Soğutma esnasında iç üniteden ince bir duman çıkabilir. Bu cihazdan çıkan havanın etkisi ile bulunduğu alanın havasının birden soğuması ile yoğunlaşma ve buhar oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu normal bir durumdur. Ayrıca cihaz çalışırken dış ünite fanı durabilir ve cihazdan buhar çıkabilir. Bu buz çözme modunda çalışmasından kaynaklı bir durumdur. Bu durumda defrost işleminin yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir. Cihaz defrost yani buz çözme işlemi yapıyorsa buhar gelmesi normaldir. Bu durum arıza değildir.

Bilinçsiz Müdahalelerden Kaçının Yetkili Servise Güvenin!

Bilinçsiz müdahalelerde kaçınmak makinanın ömrü için önemli olduğu kadar verimli çalışması için de önemlidir. Özellikle bazı firmaların yaptığı en büyük hata arıza durumunu önemsememektir. Bu da cihaz ömrünü oldukça kısaltmaktadır. Bu noktada yapılması gereken arıza ile karşılaşıldığı an servis ile irtibata geçmektir. Böylece sorun çok kısa bir sürede çözülecek cihaz yeniden devreye girecektir.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56