Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Chiller Bakımı Neden Gereklidir? Daha Üstün Performans ve Tasarruf

chiller bakımı

chiller bakımı

Chiller bakımı neden gereklidir sorusunu tanımlamadan önce chiller soğutma sistemlerinin ne olduğunu anlamak gerekir. Chiller üretim kalitesini arttırmak için ya da mekanlarda, binalarda çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda klimalar için soğuk su hazırlayan sistemlere verilen isimdir. Chiller bakımı da bu santrallerin düzgün ve verimli çalışmasını sağlamak için periyodik olarak yapılan teknik servis hizmetidir. Chiller bakımı bu sistemin düzgün çalışması için çok önemli bir yere sahiptir. Chiller soğutma bakımı yapılmadığı takdirde daha büyük masraflar ortaya çıkabilmektedir. Borularda tıkanmalar ya da patlamalar meydana gelebilmektedir. O yüzden Chiller bakımı konusunda özen gösterilmesi ve düzenli olarak bu bakımın sağlanması her açıdan fayda sağlayacaktır. Peki Chiller bakımı nasıl yapılır ve Chiller bakım fiyatları nedir?

“Chiller bakımı nasıl yapılır ve chiller bakım fiyatları nedir?” gibi soruları cevaplamadan bu konuda birkaç bilgi daha vermek yerinde olacaktır. Öncelikle kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlardan birisi sistemin kullanım zamanının çok olduğu dönemler eğirilmeden önce bakımının yapılıp yapılmadığıdır. Konfor için olan kullanımlarda genelde mayıs ayından itibaren chiller soğutma sistemi bakım işinin halledilmesi en doğrusudur. Sezon başlarında devreye alma bakımının yapılması ve sonraki dönemlerde ara bakımının ve sezon biterken de kapanış bakımının yapılması arıza yaşamamak için büyük önem taşımaktadır. Peki Chiller bakımı nasıl yapılır ve chiller bakım fiyatları nedir?

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller bakımı sezon başı ve sezon sonu olmak üzere en az iki kere yapılır. Böylece bu bakım sayesinde chiller sorunsuz bir şekilde çalıştırılmaktadır. Bu bakımların ilki yaz dönemlerine girişte çalıştırma için sonuncusu ise gelecek dönemde bir sorunla karşılaşılmaması için kapanış maksadıyla yapılmaktadır.

Her bakımda öncelikle kaçaklar aranır. Bu önemli bir noktadır. Örnek olarak sık karşılaşılan soğutucu akışkan kaçağı bunlardan birisidir. Yağ kontrolleri yapılır ve rengindeki değişimlere bakılır. Bu bize chiller durumuyla ilgili bilgi verir. Kayış ve kavrama ayarları kontrol edilir, aksama varsa düzeltilir.

Bunların ardından daha derin kontrollere bakılır. Su devrelerine ve karter ısıtıcısı kontrol edilir. Su devrelerinde filtrelere bakılır ve gerekli görüldüğünde değiştirilir. Aynı şekilde karter ısıtıcısına da bakılır.

Arızalara Karşı En İyi Çözüm: Bakım

Chiller bakımı konusunda birçok problemle karşılaşılmaktadır. Çünkü genelde bakım geciktirilir ve sorun ortaya çıktığında kontrol edilir. Bu durumda yapılması gereken en az arıza için düzenli bakımların aksatılmamasıdır. Bakım yapılmadığı zaman eşanjör tıkanmaları ve eşanjör içerisinde bulunan bakır boruların patlaması ile yüksek maddi hasarlar meydana gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek ve arızalara karşı en iyi çözüm bakım yapmaktır.

Daha Üstün Performans

Yine aynı şekilde daha iyi bir performans almak ve chiller soğutma sistemini verimli kullanmak için bakımın önemi göz ardı edilmemelidir. Bu sık düşülen bir hatadır ve chiller performansını düşürmektedir. Bu yüzden aylık ve yıllık bakımlarının, dönem başlangıcında ve sonunda yapılması unutulmaması gereken bir meseledir.

Yüksek Tasarruf

Chiller bakımı ile çok yüksek bir tasarruf sağlamış olursunuz. Çünkü chiller cihazlarda meydana gelebilecek her bir sorun sistemin diğer parçalarına da ciddi zararlar verecektir. Bu da daha çok masraf demektir. Düzenli yapılacak bakım sayesinde en ufak arızada bile karşınıza çıkacak diğer problemlerden de kurtulmuş olursunuz ve paranız cebinizde kalır.

Kesintisiz Çalışma

Bakımlar sayesinde yüksek performans ve tasarrufun yanı sıra chiller soğutma sistemlerinin kesintisiz çalışması da sağlanmış olur böylece hiçbir şekilde performans kaybı yaşanmaz.

Chiller Bakım Fiyatları: 2017 Bakım Ücretleri

Chiller bakım fiyatları bulunduğunuz şehre göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda hizmeti alacağınız teknik servise göre de fiyatta değişiklikler olması muhtemeldir. Genelde fiyatlar 1000 lira ile 4000 lira arasında değişebilmektedir. Bunlar yıllık ücretler olmakla beraber fiyatı malzeme kalitesi gibi durumlar da etkilemektedir.

Chiller bakım uygulamaları ve fiyatları hakkında bilgi almak için satış ve servis merkezlerimizi arayabilirsiniz. Periyodik chiller bakımı sayesinde klimanızı uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56