Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Soğuk Hava Deposu Maliyetini Etkileyen Faktörler – 2 Yılda Fiyatını Karşılayan Sistem!

soğuk hava deposu maliyeti

soğuk hava deposu maliyeti

Soğuk hava deposu maliyeti kesinlikle değişiklik göstermektedir. Soğuk hava deposu fiyatları konusuna değinmeden önce, soğuk hava deposunun türü önem kazanır. Çünkü büyük ölçekli bir işletme ile küçük ölçekli bir işletmenin soğuk hava deposu yapımı aynı olmayacaktır. Soğuk hava deposu sistem olarak sandığımızdan daha profesyonel bir biçimde çalışır. Bu da içerisinde saklanacak ürünlerin ömrünü uzatmaktadır. Her şeyden önce ne kadar kapasitede bir soğuk hava deposuna ihtiyacınız olduğunu netleştirmelisiniz.

Ticari Amaçlı Soğuk Hava Depoları Daha Pahalı!

Elbette ticari amaçlı kullanılan soğuk hava depoları daha pahalı olacaktır. Çünkü işletmenin ticari amaçlı olması, daha fazla ürün muhafaza etmesi anlamına gelir. Ürünlerin saklanacağı bu depolar, müşterinin ihtiyacına göre şekillenmektedir. Soğuk hava deposu maliyetleri için bu yüzden net bir rakam söylemek mümkün değildir. Soğuk hava deposu ücreti kimi zaman, şehirden şehre bile değişebilir. Burada en pahalı tutan kısım soğuk hava deposu panelleridir. Soğuk hava deposu yapımı öncesinde, soğuk hava deposu panel fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Ürünleri depolamak oldukça karlı bir yatırımdır. Ticari amaçlı kullanılacak bir soğuk hava deposu ücreti en az 500.000 dolardır. 1000 m2 büyüklüğündeki bir alanda soğuk hava deposu yapımı, arsanın maliyeti dışında 800.000 TL gerektirmektedir. İnşaat maliyeti için ise yaklaşık 200.000 TL harcandığını söyleyebiliriz.

Panel ve Soğutma Sistemi Maliyetleri

Soğuk hava deposu denildiğinde akıllara ilk gıda sektörü gelmektedir. Özellikle meyve ve sebzelerin, et ve et ürünlerinin, balık ve deniz ürünlerinin taze bir şekilde muhafaza edilmesi çok önemlidir. Çünkü söz konusu besin maddeleri yalnızca yiyeceklerde kullanmaz. Aynı zamanda tıbbi açıdan da büyük bir önemi vardır. Soğuk hava deposu kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Bu yüzden ihtiyaca cevap verecek soğuk hava deposunun tercih edilmesi gerekir.

Soğuk hava deposu fiyatları yalnızca arsa ve deponun inşaatı ile sınırlı değildir. Bir diğer masraf da kasa maliyetidir. Depo içerisinde saklanacak ürünlerin konulacağı kasalar yaklaşık 800.000 TL civarında bir maliyete sahiptir.

Kazancını 2 Yılda Katlayan Soğuk Hava Deposu Avantajı

Yatırımları bu alanda yapmak oldukça karlıdır. Öncelikle 1000 m2 büyüklüğündeki bir deponun 1.8 milyon TL’den alıcı bulması, durumun avantajını gözler önüne sermektedir. Eğer sizlerde soğuk hava deposuna yatırımınızı yaparsanız, yaklaşık 2 yıl içerisinde, oldukça kısa bir zamanda kar sağlayabilirsiniz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda bir desteği bulunuyor. Soğuk hava deposu kurmak isteyen kişiler, düşük faizli krediler eşliğinde bu hayalini gerçekleştirebiliyor. Diğer bir alternatif olarak hibe desteği sunuyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Bakanlık tarım sektörü odaklı kooperatifleşme söz konusu olduğunda, düşük faizli kredi desteği verebiliyor.

Kredilerin vade oranları ise değişiklik gösteriyor. Kooperatif ortaklıklarına göre kredi vade oranlarına bakalım:

  • Kooperatif ortaklarına 7 yıl
  • Tüzel kişiliğe ait kooperatif için 12 yıl
  • Kalkınmada öncelikli bölge için %15, diğer bölgelerde %20 öz kaynak katkısı bekleniyor.

Soğuk hava deposu maliyeti için birbirinden farklı etkenler rol oynadığı için projenizin kapsamı ve ihtiyaçlarınız soğuk hava deposu fiyatları üzerinde etki edecektir.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56