Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Su Soğutmalı Chiller Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Husus

su soğutmalı chiller seçimi

su soğutmalı chiller seçimi

Bu yazımızda su soğutma chiller seçimi ve chiller alırken dikkat edilecekler konusunu ele alacağız. Su soğutmalı chiller cihazları, shell&tube yapıda ki eşanjörler sayesinde yüksek sıcaklığa sahip soğutucu gazın ısısını, su vasıtasıyla düşürmek maksadıyla çalışmaktadır. Ancak su soğutmalı chiller seçimi yapılırken cihazların kendi içlerinde birçok özellik barındırdıklarını unutmamanız gerekir. Kullanılacak bölgenin ve yapılacak işin durumuna göre tercih edilme durumları da buna bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle su soğutmalı chiller seçimi yaparken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Genel özellikleri itibariyle baktığımızda, su soğutmalı chiller cihazları, hava soğutmalı chiller cihazlarına kıyasla daha yüksek göstermektedirler. Ancak yine de bazı durumlarda hava soğutmalı chiller cihazları tercih edilmektedir. Peki su soğutmalı ciller nasıl seçilir ve su soğutmalı chiller alırken dikkat edilecekler nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Minimum Kapasite

Su soğutmalı chiller seçimi yapılırken genelde kullanılacak olan bölgenin özellikleri ve bölgenin durumu göz önünde bulundurulur. Geniş alanı olan yerlerde ve gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok olmadığı yani don tehlikesinin olmadığı yerlerde su soğutmalı chiller cihazı tercih edilir. Su soğutmalı chiller cihazlarının oturum alanı, aynı kapasitede ki hava soğutmalı chiller cihazlarına göre yaklaşık olarak %70 civarında daha küçüktür. Ayrıca kapasite arttıkça su soğutmalı cihazlarda fiyat ve işletme maliyeti düşmektedir. Bu da bu grubu avantajlı yapmaktadır. Böylelikle söz konusu grup hem ekonomik hem de sağlıklıdır.

Kontrol Şekli

Su soğutmalı bir cihaz tercih edecekseniz kontrol şeklini de düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü kontrol şekli kolay olan cihazlar daha verimli çalışmaktadır. Aksi taktirde performansta düşüler yaşanacaktır bu da aksamalara neden olur. Kontrol kısmına özen gösterilmelidir.

COP Değerleri

Su soğutmalı chiller cop değerleri (performans katsayısı) hava soğutmalı chillerin cop değerinden yüksek seviyededir. Su soğutmalı chillerin değeri hava soğutmalı chiller grubundan %30-60 oranında daha iyidir. Bu durumda muhakkak kendi koşullarınızla da bir arada düşünülerek hareket edilmelidir.

Su Basınç Kaybı Değerleri

Su basınç kaybı değerlerine de dikkat edilmelidir. Su basınç kaybı değer mümkün olduğunca 60 kPa’yı geçmemelidir. Daha düşük basınç kaybına uğrayan cihazların tercih edilmesi önerilir.

Kompresör Tipi

Kompresör tipi ve kullanılacak kadar olan adetin önceden belirlenerek hareket edilmesi gerekir. Eğer bu konular net değilse hemen karar verilmemelidir.

Su Problemleri

Cihazı kullanacağınız bölgede su probleminin olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Su problemi varsa mümkün olabildiğince su gruplarından cihazlar tercih edilmemelidir. Böyle durumlarda hava soğutmalı chiller cihazları tercih edilir.

Soğutucu Akışkan Devresi

Yarı hermetik kompresörlerde, motorlar soğutucu akışkan ile soğutulduklarından, motor yüzeyi oldukça serin ve temiz kalabilmekte bu da motor ömrünü uzatmaktadır. Bu da bu nedenle soğutucu akışkan devresi ayarlamasını elzem yapmaktadır. Seçilen gruptaki kompresör sayısı ile soğutucu akışkan devre sayısı mutlaka şartnamelere yazılmalıdır. Soğutucu akışkan devresi 2 olarak ayarlandığında minimum çalışma emniyeti sağlar.

Su soğutmalı chiller satın alırken yukarıdaki hususlara dikkat ederek ihtiyaçlarınızı karşılayacak soğutma sistemlerini edinebilirsiniz. Maksimum konfor ve güvenilirlikte performans sağlarsınız.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56