Chiller Soğutma Sistemleri Su Soğutma Kulesi Klima Santrali Satış ve Servis Merkezi

Hava Soğutmalı Mı Su Soğutmalı Mı Chiller Almalı

hava soğutmalı mı su soğutmalı mı chiller

hava soğutmalı mı su soğutmalı mı chiller

Hava Soğutmalı Mı Su Soğutmalı Mı Chiller Almalıyız? Hangi Chiller Sistemini Kurmak Avantajlı?

Chiller satın almak isteyen üretim merkezleri ve firmalar için en önemli konu hava soğutmalı mı, su soğutmalı mı chiller almak gerektiğidir. Chiller soğutma grubu satın alırken sistemin kurulacağı yerin büyüklüğü, enerji sarfiyatı, bakım yapacak personel olup olmaması, istenen soğutma değerleri, mekanda hem ısıtma hem soğutma istenip istenmeyeceği gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir.

Hava soğutmalı chiller sistemleri;  kondenser ünitelerinde, yüksek sıcaklığa sahip soğutucu gazın ısısını, ortam havası vasıtasıyla düşürürken, su soğutmalı chiller cihazlarında bu görev shell&tube yapıdaki eşanjörler vasıtası ile yerine getirilmektedir. Her iki chiller sistemi de geniş kullanım alanına sahip olmakla birlikte, kullanım alanına ve sektöre göre tercih edilme durumları değişmektedir. Genel olarak baktığımızda hava soğutmalı chiller cihazları, su soğutmalı chiller cihazlarına kıyasla daha düşük performansa sahiptirler. Ancak bazı koşullarda hava soğutmalı sistemler tercih edilmektedir.

Chiller seçimi yapılırken aşağıdaki durumların karşılaştırılması ve seçimin bu hususlara göre yapılması yararlı olacaktır.

 • Hava soğutmalı chiller sistemlerinde her 1 C’lik dış hava sıcaklığındaki artış için kapasite yaklaşık %1 düşmektedir. Aynı anda kompresörün çektiği güç ise yaklaşık %1 artmaktadır.
 • Hangi chiller modelini almalıyız diyenler için hava soğutmalı gruplarda yükseklik arttıkça kapasite düşmektedir. Bu, Ankara’da %1 mertebesindedir.
 • Chiller seçimi nasıl yapılır endişesi taşıyanlar su soğutmalı chiller sistemlerinin kompresörlerinin, hava soğutmalı grupların kompresörlerinden yaklaşık %17-37 daha az güç çektiğini bilmeliler.
 • Pistonlu hava soğutmalı chiller gruplarında R22 yerine R134a kullanıldığında kapasite yaklaşık %32 düşmektedir, ancak çekilen güç de düştüğünden COP, grubun tipine göre daha iyi olabilmektedir.
 • Su soğutmalı chiller modellerinde, tüm pompalar ve kule fanlarının çektiği güçler dahil edilse dahi hava soğutmalı gruplardan %17-30 arasında daha az güç çekmektedir.
 • Su soğutmalı grupların COP değerleri hava soğutmalı chiller modellerinde %30-60(bazen daha fazla) daha iyidir. Hava soğutmalı mı su soğutmalı mı chiller almalıyız sorunuza bu açıdan da bakabilirsiniz.
 • Su soğutmalı chiller sistemlerinde kondenzasyon basıncı hava soğutmalı gruplara göre ortalama %25 daha düşüktür.
 • Chiller seçimi yaparken ağırlıkları da göz önünde bulundurmalısınız. Su soğutmalı chiller sistemlerinin ağırlıkları hava soğutmalı gruplara göre ortalama %22-35 daha azdır.
 • Su soğutma sistemlerinin izdüşüm alanları hava soğutmalı gruplara göre ortalama %70 daha düşüktür. Ancak kule ihtiyacı vardır.
 • Su soğutmalı chiller sistemlerinin ilk yatırım maliyetleri, hava soğutmalı chiller sistemlerine göre %25 daha düşüktür.
 • Chiller kapasiteleri büyüdükçe, su soğutma grupları hem işletme hem de ilk yatırım maliyetleri yönünden çok daha ekonomik olmaktadır.

Hava soğutmalı mı su soğutmalı mı chiller almalıyız sorunuza yukarıdaki avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurarak yanıt bulabilirsiniz. Halen aklınız karışıksa ve hangi chiller modelini almalıyız diyorsanız chiller satış danışmanlarına sorabilirsiniz.

Hava Soğutmalı Chiller Seçimi Nasıl Yapılır?

Hava soğutmalı chiller teknolojisinde doğal veya fan destekli olarak hava soğutması kullanılır. Eğer doğal hava akışı, yüzey arttırma yapmadan parçayı soğutmak için yetersiz ise, parçaya eklenecek bir soğutucu, ısı transferini arttırır ve parçadan ısı emerek parçanın sıcaklığını düşürür. Daha fazla soğutma ihtiyacı varsa eklenecek bir fan yardımıyla soğutucunun üzerinden geçen hava akışı arttırılır ve daha fazla sıcaklığın havaya geçmesi sağlanabilir. Hava soğutmalı chiller sistemlerinde ilave cihaz gerekmezken su soğutmalı chiller sistemlerinde bazı ilave ekipmanlar gerekmektedir.

Ancak birim bazında enerji sarfiyatı az olsa da belirli bir alanda harcanan toplam enerji sarfiyatı su soğutmalı chiller sistemlerinden daha fazladır. Yüzey alanı arttırılsa da soğutucu büyüklüğü ve ağırlığı arttığı için fan tarafından üflenen havaya karşı oluşan geri basınç da artmaktadır. Fanlar büyüdükçe fanın kendisi ve montaj parçaları soğutma fonksiyonunda tepkiye neden olmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller Seçimi Nasıl Yapılır?

Su soğutmalı chiller seçimi yapılırken hava soğutmandan daha iyi sonuçlar verdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Daha az akışkan hacmi olduğu için daha fazla ısıyı üzerine alabilir, daha tutarlı bir ısı kontrolü sağlar ve tüm bunları daha sessiz bir şekilde yapar. Chiller soğutma sistemleri için yoğunluğun az olması sebebiyle hava, ısı iletimi açısından birim ağırlıkta daha az sıcaklık taşıyabilir.

Örneğin: Hava kullanıldığında, 103 Watt ısıyı, akışkanı en fazla 10C yükseltmek için dakikada 0,5 m3 havayı soğutucu üzerinden geçirmeniz gerekir. Soğutma maddesi su olduğunda ise, dakikada 0,144 litre suyu soğutucudan geçirmeniz yeterli gelecektir.

Hangi chiller modelini almalıyız diyorsanız hava soğutmanın rakım dezavantajını da göz önünde bulundurmalısınız. Su soğutmalı chiller sistemleri deniz seviyesinden yükseldikçe de aynı performansı sergilediği için tercih edebilirsiniz.

Chiller seçimi nasıl yapılır diyorsanız çalışırken çıkardıkları sesi de karşılaştırmalısınız. Su soğutmalı chiller sistemlerinde ses çıkaran ünitelerin az olmasıyla daha konforlu çalışma ortamları sunulmaktadır. Devir pompası çok az miktarda sıvı dolaştırdığı için çıkan ses de azdır. Devir daim pompasının, radyatörün ve fanın uzakta olması da, toplam ses miktarını düşürmektedir. Bu nedenle su soğutmalı chiller modellerini seçmek daha avantajlı olacaktır.

Ayrıca hangi chiller markasını almalıyız diye düşünüyorsanız sektörün en iyilerinden olan York, Clivet, Trane, Carrier gibi markalar arasından seçim yapabilirisiniz. Chiller seçimi nasıl yapılır sorunuzu satış ve servis merkezlerine de ileterek ihtiyacınız olan chilleri satın alabilirsiniz.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır!+90 (212) 923 11 56